Tráciaci systém-lieky

Vložte svoj text

Farmakológia tráviaceho systému

Ochorenia tráviaceho systému patria medzi najrozšírenejšie. Farmakológia tráviaceho traktu zahŕňa farmakologickú liečbu hnačky, zápchy, zvracania, žalúdočných a dvanástnikových vredov a ďalších ochorení tráviaceho systému.

Bežné ťažkosti ako hnačka, zápcha a zvracanie treba v prvom rade riešiť úpravou stravy, pitného režimu a odstránením stresových faktorov. Dôležité je do stravy doplniť dostatočné množstvo ovocia a zeleniny a dbať na dostatočný príjem vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie tráviaceho systému. Z hľadiska pitného režimu je dôležité zamerať sa na dostatočný príjem čistej vody (2 - 3 litre denne).

Carbo medicinalis

Pri hnačke a zvracaní je liekom prvej voľby carbo medicinalis (čierne uhlie). Čierne uhlie je univerzálnym liekom, ktorý nasáva škodliviny a odstraňuje ich z organizmu. Je liekom prvej voľby pri otravách jedlom, hubami a ďalšími jedmi, ktoré prešli tráviacim systémom. Je neškodným, bezpečným a prírodným liekom a v prípade potreby ho možno použiť aj vo väčších množstvách bez vzniku nežiadúcich účinkov.

Lieky ovplyvňujúce motilitu tráviaceho systému

Medzi lieky ovplyvňujúce motilitu (pohyb) tráviaceho systému patria prokinetiká - podporujú motilitu tráviaceho systému, laxatíva (preháňadlá) - používajú sa na liečbu zápchy, obstipanciá (antidiaroiká) - liečba hnačky a antiflatulenciá - znižujú nadmernú tvorbu črevných plynov.

Prokinetiká

Prokinetiká stimulujú a normalizujú motilitu (pohyb) tráviaceho systému, najmä v jeho hornej časti a zvyšujú napätie dolného pažerákového zvierača. Vďaka tomu zabraňujú žalúdočnému refluxu. Väčšina z nich má tiež antiemetický účinok (proti zvracaniu). Medzi lieky tejto skupiny patrí Degan, Motilium a Prokinetin.

Indikácie

Prokinetiká sa používajú pri poruchách vyprázdňovania žalúdka, funkčných dyspepsiách, žalúdočnom a pažerákovom refluxe, refluxnej chorobe pažeráka, paréze žalúdka a pylorospazme.

Laxatíva

Laxatíva podporujú vyprázdňovanie čreva a používajú sa na liečbu zápchy. Laxatíva však nie sú vhodnou voľbou liečby zápchy. Preferuje sa úprava životosprávy - pohybová aktivita, zdravá strava bohatá na vlákninu a dostatočný pitný režim (2 - 3 litre čistej vody denne). Laxatíva neriešia príčinu zápchy, iba ju jednorazovo odstránia. Majú množstvo nežiadúcich účinkov - strava vody, elektrolytov, porucha vylučovacej a motorickej činnosti čreva a po čase sa na nie vytvorí tolerancia. Po stáročia známym laxatívom je ricínový olej. Medzi liekové laxatíva patria osmotické laxatíva, neabsorbovateľné cukry, lubrikanciá a ďalšie.

Indikácie

Indikáciou na liečbu laxatívami je zápcha nereagujúca na diétnu liečbu.

Antiflatulenciá

Antiflatulenciá znižujú tvorbu plynov. Ako účinné antiflatulencium pôsobí Espumisan.

Indikácia

Používajú sa na liečbu plynatosti, znižujú meteorizmus a grganie, zmierňujú bolestivé tlaky a používajú sa tiež ako príprava na diagnostické zákroky (endoskopia, sonografia, RTG vyšetrenie).

Obstipanciá

Obstipanciá sa používajú na liečbu hnačky. Hnačku charakterizuje zvýšená frekvencia, vodnatosť a zvýšené množstvo stolice. Príčinou hnačky môžu byť črevné infekcie, diétna chyba, stres, lieky a rôzne chorobné stavy. Hnačku treba liečiť podľa príčiny jej vzniku. Liečba hnačky zahŕňa eliminovanie príčiny, rehydratáciu a remineralizáciu (rehydratačné roztoky), obstipanciá, črevné adsorbenciá (čierne uhlie), antimikrobiálnu liečbu a podávanie probiotík (nastolenie správnej črevnej mikroflóry).

Obstipanciá sa delia na antipropulzíva (imodium), črevné adsorbenciá (čierne uhlie, smecta) a liečivá cestovateľskej hnačky. Črevné adsorbenciá sa neabsorbujú v tráviacom trakte, viažu vodu, rôzne látky, baktérie, vírusy a ich toxíny. Pôsobia protektívne na črevnú sliznicu. Na liečbu mikrobiálnej, nemikrobiálnej hnačky aj hnačky cestovateľov možno použiť Endiex. Neodporúča sa však užívať dlhšie ako 7 dní (poškodzuje pečeň a obličky, má neurotoxické účinky).

Indikácie

Obstipanciá sú indikované na liečbu infekčnej, neinfekčnej hnačky a hnačky cestovateľov.

Rehydratačný roztok

Pri dlhotrvajúcej hnačke dochádza k veľkým stratám vody. Rehydratačný roztok doplní chýbajúce tekutiny a minerály. Recept: k 1 litru prevarenej vody pridáme 1 lyžičku morskej soli a 2 lyžice medu. Roztok sa pije každých 15 minút po 150 ml. Každé dve hodiny vypiť celý liter.

Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy s priaznivým vplyvom na hostiteľa. Potláčajú chorobnú mikroflóru a nastolujú zdravú mikroflóru čreva. Medzi probiotiká zaraďujeme Hylak (obsahuje E. coli, Streptococcus faecalis, Lactobacillus), Lacidofil a ďalšie voľnopredajné lieky.

Spazmolytiká

Spazmolytiká sú liečivá uvoľňujúce spazmy (kŕče). Spazmolytiká určené na liečbu tráviaceho systému uvoľňujú spazmy, premiešajú a posúvajú črevný obsah. Zaraďujeme k nim Buscopan a Algifen. Tieto liečivá uvoľňujú tiež spazmy a bolesť urogenitálneho systému. To znamená, že pôsobia tiež ako analgetiká (liečba bolesti). Ďalším významným spazmolytikom je No-Spa.

Indikácie

Medzi indikácie spazmolytík patrí syndróm dráždivého čreva, spastické stavy, meteorizmus a flatulencia. Indikáciami spazmo - analgetík je bolesť spôsobená spazmom v tráviacom systému, obličková a žlčníková kolika, bolestivá menštruácia a príprava na bolestivé lekárske zákroky.

Antiemetiká

Antiemetiká sa používajú sa na potlačenie zvracania. Zaraďujeme k nim napríklad Torecan. Nie je vhodné užívať ich pri nevýznamnom zvracaní, ktoré ustúpi aj bez liečby a rovnako sa ich užívanie neodporúča dlhodobo. Medzi ich nežiadúce účinky patrí sedácia a bolesť hlavy. V prípade slabého zvracania, spôsobeného diétnou chybou alebo pri zvracaní spojenom s hnačkou, je vhodné užiť čierne uhlie (Carbo medicinalis). Opakované zvracanie môže viesť k dehydratácii organizmu, ktorá môže byť nebezpečná hlavne pre starších pacientov. V tomto prípade je vhodné užiť rehydratačný roztok.

Indikácie

Medzi indikácie užitia antiemetík patrí ťažké neustupujúce zvracanie, kinetózy, pooperačné zvracanie, zvracanie pri chemo a rádioterapii a zvracanie v tehotenstve.

Liečba vredovej choroby

Príčinou vredovej choroby a rizikom potencionálneho vzniku rakoviny žalúdka je infekcia Helicobacter pylori. Z toho dôvodu sa liečba vredovej choroby zameriava na jeho eradikáciu. Za týmto účelom sa podáva Omeprazol, Metronidazol, Amoxicillin a ďalšie liečivá. Významným faktorom liečby je správna životospráva. Ďalej sa v liečbe používajú lieky znižujúce vylučovanie žalúdočnej kyseliny - antacidá, inhibítory protónovej pumpy a anticholinergiká. Neutralizujú žalúdočnú kyselinu, zvyšujú pH tráviaceho systému (zásadité pH), podporujú tvorbu ochranného hlienu a znižujú aktivitu pepsínu.

Nežiadúce účinky

Medzi nežiadúce účinky týchto liečiv patrí bolesť hlavy, bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť, zvracanie, závrate a vyrážky. Ich pozitívum - eradikácia H. pylori a liečba vredovej choroby však prevládajú.

Nefarmakologická liečba

Nefarmakologická liečba spočíva v úprave stravy a životného štýlu. Ak chcete ochorenie úplne a natrvalo vyliečiť, nestačí iba užívať lieky. Dôležité je zbaviť sa stresu, dbať na dostatok pohybu a predovšetkým upraviť si stravu - zamerať sa na zdravé zásadité potraviny, ktoré neutralizujú kyslé pH žalúdka a vytvárajú zásadité prostredie. Vytvorenie zásaditého prostredia je rovnako hlavným cieľom farmakologických liečiv. Tak prečo ho nedosiahnuť účinne a bezpečne úpravou stravy? Zamerajte sa na výhradný príjem zásaditých potravín (ovocie, zelenina) a pitie čistej vody. Kompletný zoznam nájdete v časti zdravie.