Vlastné kmeňové bunky v optimalizácii zdravia, liečbe a funkčnom anti-agingu

27.08.2024

Kmeňové bunky sú prirodzeným nástrojom ľudského tela, umožňujúcim pravidelnú regeneráciu tkanív a prirodzenú revitalizáciu organizmu. Tak ako zvyšné bunky tela i kmeňové bunky podliehajú starnutiu a narušeniu ich zdravia - senescencia kmeňových buniek. Optimalizovanie zdravia vlastných kmeňových buniek, ich prirodzená, cielená liečba a biologické omladenie dokážu vyliečiť ochorenia, spomaliť starnutie a umožniť funkčné omladenie tela, znížením biologického veku buniek, tkanív, orgánov, systémov tela a biologicky aktívnych molekúl.

Ak chcete naplno využiť potenciál kmeňových buniek, nemusíte nevyhnutne absolvovať nákladnú liečbu kmeňovými bunkami, získanými z placenty alebo pupočníka. Potentným rezervoárom kmeňových buniek je totiž vaše vlastné, inteligentné ľudské telo. Ako dosiahnuť zdravotné a anti-agingové benefity pomocou vašich vlastných kmeňových buniek?



Čo sú to kmeňové bunky?

Kmeňové bunky sú nediferencované bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa (diferencovať sa) na akýkoľvek iný, špecializovaný typ buniek. Všetky bunky ľudského tela vznikajú z kmeňových buniek (bunky kože, pečene, žalúdka, srdcového svalu, kostí, pľúc, maternice, obličiek, pankreasu, väziva, svalov, očí, žliaz, atď.) Táto schopnosť umožňuje telu vytvárať nové bunky a pravidelne nahradzovať poškodené a zostarnuté bunky tkanív a orgánov. Vďaka kmeňovým bunkám sa telo dokáže regenerovať, udržiava si svoje zdravie a mladosť orgánov a tkanív.

Počet kmeňových buniek v tele ale počas života klesá a zároveň dochádza k ich poškodeniu (bunkovej senescencii), čo má za následok zníženie regeneračnej schopnosti tela, urýchlené starnutie a rozvoj ochorení. Pomer kmeňových buniek k zvyšným bunkám ľudského tela je pri narodení 1 : 10 000. V puberte sa počet kmeňových buniek znižuje a tento pomer sa mení na 1 : 100 000. Vo veku 40. rokov má priemerný človek už iba 1 kmeňovú bunku na 400 000 buniek a priemerný človek vo veku 80. rokov má iba 1 kmeňovú bunku na 2 milióny buniek.  


Starnutie kmeňových buniek = senescencia

V medicíne dlhodobo panovalo mylné presvedčenie, že kmeňové bunky zostávajú celý život rovnaké a nepodliehajú starnutiu ako zvyšné bunky tela. Kmeňové bunky v skutočnosti podliehajú starnutiu rovnako ako zvyšok tela a stávajú sa senescentnými. Senescentné bunky alebo ''zombie bunky'' sú bunky, ktoré stratili svoju identitu, spôsobujú rozvoj ochorení, zvýšenie biologického veku a urýchlené starnutie. Senescentné bunky sú poškodené bunky tela, ktoré odmietajú zomrieť a navyše poškodzujú okolité bunky a zvyšok ľudského tela.

Je potrebné si uvedomiť, že kmeňové bunky sú v ľudskom tele celý život. Na ich zdravie vplývajú rovnaké faktory, aké vplývajú na zdravie zvyšku tela - stravovanie, pitný režim, cvičenie a pohyb, toxické vplyvy, telesný a psychický stres, kvalita spánku, lieky a mnohé ďalšie. Navyše, každé poškodenie v tele (akútne alebo chronické - zápal, ochorenie, poranenie...) vyčerpáva dôležitý rezervoár kmeňových buniek, pretože na to, aby sa poškodené bunky nahradili, je potrebné vytvoriť nové bunky z kmeňových buniek. Z tohto dôvodu sa nezdravým životným štýlom kmeňové bunky znehodnocujú - dochádza k ich senescencii a znižovaniu ich počtu.


Nie všetky kmeňové bunky sú rovnocenné

Biologicky mladé a zdravé kmeňové bunky majú významný pozitívny vplyv na ľudské zdravie, vedú k regenerácii buniek, tkanív a orgánov, zníženiu biologického veku a liečbe ochorení. Zostarnuté a poškodené kmeňové bunky naopak zdravie tela narušujú a vedú k urýchlenému starnutiu, pretože nedokážu pravidelne nahradzovať (regenerovať) zostarnuté a poškodené bunky orgánov a tkanív. Z tohto dôvodu je extrémne dôležité dlhodobo si udržiavať zdravie, mladosť, vitalitu, vysoký počet a plnú regeneračnú schopnosť vlastných kmeňových buniek.

Kmeňové bunky z placenty a pupočníka (z tkaniva, získaného pri pôrode) sú biologicky mladšie a majú významnejší regeneračný potenciál ako kmeňové bunky priemerného dospelého človeka, u ktorého už došlo k poklesu a narušeniu zdravia kmeňových buniek. Podobne môže mať zdravie kmeňových buniek už narušené dieťa alebo adolescent, pokiaľ u neho došlo negatívnymi vplyvmi k narušeniu zdravia a vyčerpaniu kmeňových buniek. Je preto podstatné udržiavať zdravie, mladosť a počet svojich vlastných kmeňových buniek čo najdlhšie.

Klinickými štúdiami sa dokázalo, že kmeňové bunky, použité na liečbu z tela staršieho človeka (ktorý už má kmeňové bunky vysokého biologického veku, má v tele zápal a určité poškodenie) alebo extrakciou z vlastného tela človeka (ktorý už má kmeňové bunky vysokého biologického veku, má v tele zápal a určité poškodenie) liposukciou z tuku alebo odberom z kostnej drene, liečbe a prevencii starnutia nepomôžu, ale naopak uškodia a spôsobia opačný efekt. 


Kmeňové bunky vhodné na optimalizáciu zdravia, prevenciu a liečbu ochorení a zníženie biologického veku

Na dosiahnutie a udržanie dlhodobého, optimálneho zdravia ľudského tela, prevenciu a liečbu ochorení, prevenciu starnutia a zníženie biologického veku sú vhodné jedine vlastné kmeňové bunky - využitie obrovského potenciálu vlastných kmeňových buniek ich liečbou, omladením, optimalizáciou ich zdravia a zvýšením ich počtu - Optimalizácia zdravia kmeňových buniek alebo mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka alebo placenty. 

Na Slovensku je možné dať si pri pôrode odobrať mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka (nie pupočníkovú krv), uchovať ich a v budúcnosti použiť na liečbu ochorení, regeneráciu pri závažnom zranení alebo na anti-aging. Jediná firma na Slovensku, ktorá umožňuje samostatný odber pupočníkového tkaniva je Rodinná banka perinatálnych a mezenchymálnych buniek, s ktorou máme uzatvorenú spoluprácu a pri pôrode dieťaťa si u nich nechala uchovať kmeňové bunky aj zakladateľka Inštitútu zdravia MUDr. Veronika Babic.


Vplyv životného štýlu na zdravie, biologický vek a senescenciu kmeňových buniek

Na kvalitu, funkčnosť, biologický vek, senescenciu, správanie kmeňových buniek a ich schopnosť nahradiť (regenerovať) poškodené bunky tkanív a orgánov má zásadný vplyv životný štýl individuálneho človeka a jeho celkové zdravie. Špecifickou, personalizovanou a cielenou úpravou celkového životného štýlu a optimalizáciou zdravia celého tela dokážeme významne ovplyvniť zdravie, biologický vek a počet vlastných kmeňových buniek ľudského tela. 

Zdravý životný štýl, pozostávajúci z kvalitnej a zdravej stravy, pravidelného pohybu, vyhýbaniu sa stresu, toxínom a ďalším negatívnym faktorom, vie vo významnej miere spomaliť starnutie kmeňových buniek, zabrániť ich senescencii a nadmernému zvyšovaniu ich biologického veku. Nezdravý životný štýl pôsobí opačne - podporuje ich senescenciu a urýchlené starnutie.

Životný štýl ovplyvňuje správanie kmeňových buniek tak významným spôsobom, že u človeka s nezdravým životným štýlom kmeňové bunky namiesto toho, aby regenerovali bunky a podporovali zdravie, vytvárajú tukové bunky, čím ďalej zvyšujú mieru obezity, chorobnosti a urýchľujú starnutie. U človeka so zdravým životným štýlom a optimálnym zdravím sa kmeňové bunky využívajú na pravidelnú regeneráciu tkanív, udržanie zdravia a nízkeho biologického veku.



Optimalizácia zdravia kmeňových buniek