Prirodzená liečba neplodnosti

13.01.2025

Neschopnosť otehotnieť a donosiť zdravé dieťa do termínu je problémom čoraz väčšieho množstva párov. Klasická medicína žiaľ poskytuje iba jedno riešenie, ktorým je asistovaná reprodukcia formou umelého oplodnenia. Existuje ale aj iné riešenie. Je ním prirodzená liečba neplodnosti pomocou funkčnej medicíny, cestou zamerania na primárne príčiny neschopnosti otehotnieť a donosiť zdravé dieťa do termínu u konkrétneho páru, ktorý sa snaží o dieťa.

Odstránením týchto primárnych príčin a zoptimalizovaním plodnosti a zdravia oboch partnerov, je možné, u väčšiny párov, ktoré boli označené ako neplodné, otehotnieť úplne prirodzene v priebehu 6 - 12 mesiacov po nastavení komplexnej liečby a donosiť zdravé dieťa do termínu.



Neplodnosť vs. sterilita

Pojem neplodnosť je klinicky veľmi nepresný. Páry, ktoré sú označené ako neplodné, v skutočnosti nie sú neplodné, iba sa im nedarí splodiť dieťa a donosiť ho do termínu. Pojmom neplodnosť sa označuje neschopnosť otehotnieť pri aktívnej snahe o tehotenstvo do 12 mesiacov alebo donosiť dieťa. Väčšina párov, ktoré sa označujú ako neplodné, vie pri odstránení faktorov, ktoré spôsobovali ich “neplodnosť”, splodiť dieťa a donosiť ho do termínu. Sterilita je skutočná nemožnosť otehotnieť, zvyčajne z anatomickej príčiny (napr. chýbanie maternice).

Riziká umelého oplodnenia

Umelé oplodnenie v sebe nesie viaceré zdravotné riziká. Je nie len finančne veľmi zaťažujúce, no zároveň má obrovské limity, nakoľko nie je zamerané na odhaľovanie a liečbu primárnych príčin neschopnosti otehotnieť a donosiť zdravé dieťa do termínu. Lieky, ktoré sa užívajú počas asistovanej reprodukcie, majú z dlhodobého hľadiska negatívny dopad na zdravie ženy aj dieťaťa (hlavne syntetické pohlavné hormóny, kortikosteroidy a iné imunosupresívne lieky).

Zdravotne zaťažujúcou a neprirodzenou praktikou je napr. stimulácia vajíčok. Je dôležité si uvedomiť, že na zdravú reprodukciu nie je dôležitý počet vajíčok. Vajíčko, ktoré sa oplodní, je iba jedno. Dôležitá je primárne kvalita a optimálne zdravie vajíčka. Stimuláciou síce asistovaná reprodukcia získa veľké množstvo vajíčok, no tieto vajíčka zvyčajne nie sú vysokej kvality a optimálneho zdravia. Agresívna hormonálna liečba navyše vedie k narušeniu zdravia ženy.

Prečo je prirodzené oplodnenie dôležité

Počas prirodzeného oplodnenia telo ženy aktívne produkuje protilátky voči mužskému ejakulátu, hneď po tom, ako sa dostane do vagíny a maternice. Týmto spôsobom sa snaží telo ženy zabiť všetky nekvalitné a nie optimálne zdravé spermie a zabezpečiť, aby sa k vajíčku dostala iba zdravá a kvalitná spermia. Podobne, pokiaľ vajíčko nie je optimálne zdravé a kvalitné, nedôjde k otehotneniu alebo nastane spontánny, nepozorovaný potrat (dochádza k nemu až v 25 - 50% aj u zdravých, plodných žien). Takto sa zabezpečí, že je oplodnené vajíčko plne zdravé.

Umelé oplodnenie tento fyziologický dej obchádza. Veľa párov mylne verí, že asistovanou reprodukciou sa vyberá najlepšie vajíčko a spermia. V skutočnosti asistovaná reprodukcia vyberá spermie náhodne a použije vajíčka, ktoré sú dostupné po stimulácii. Nikdy nedokáže napodobniť tento prirodzený, ochranný, inteligentný proces tela ženy, ktorý je zásadný pre zdravie oplodneného vajíčka a zdravie budúceho dieťaťa v priebehu jeho celého života.

Prirodzená liečba neplodnosti

Prirodzená liečba neplodnosti, pomocou zamerania na liečbu primárnych príčin neschopnosti otehotnieť a donosiť zdravé dieťa, rešpektuje a podporuje prirodzené oplodnenie, ktoré je jej cieľom. Prirodzenou liečbou neplodnosti môžete otehotnieť prirodzene do 6 - 12 mesiacov od začiatku liečby a zároveň budete mať istotu, že oplodnené vajíčko a spermia boli kvalitné a optimálne zdravé. Vďaka tomu docielite nie len úspešný a zdravý priebeh tehotenstva do termínu pôrodu, ale zároveň aj zdravie vášho budúceho dieťaťa. Navyše, prirodzenou liečbou neplodnosti nie len ochránite vaše vlastné zdravie, ale navyše ho významne posilníte.

Pri prirodzenej liečbe neplodnosti využívame poznatky z funkčnej medicíny, ktorá rozumie, že na plodnosť, schopnosť otehotnieť a donosiť zdravé dieťa vplýva celkové zdravie oboch partnerov, predovšetkým zdravie vajíčok ženy a spermií muža, ale aj zdravie celkého ich tela, všetých orgánov, tkanív, orgánových systémov, telesných a kmeňových buniek, biochemicky aktívnych molekúl, genómu, epigenómu, mikrobiómu a všetkých ďalších zložiek ich tela. 

Na plodnosť a úspešnosť tehotenstva majú vplyv obaja partneri

V Inštitúte zdravia vieme, že na plodnosť a úspešnosť tehotenstva majú vplyv obaja partneri. V čase snahy o tehotenstvo vplývajú na úspešnosť oplodnenia, zdravie tehotenstva a zdravie budúceho dieťaťa obaja partneri rovnakým dielom, nakoľko oplodnené vajíčko tvorí z 50% genetický a epigenetický materiál matky a z 50% genetický a epigenetický materiál otca. Je preto dôležité zvyšovať plodnosť a optimalizovať zdravie nie len u budúcej mamičky, ale aj u jej partnera. Toto je jeden z veľmi významných faktorov, ktorý asistovaná reprodukcia necieli.

Opakovane vidíme pri konzultáciách výsledky spermiogramu, ktoré hovoria o nie optimálnom zdraví a kvalite spermií muža, no liečba pomocou umelého oplodnenia je tak či tak fokusovaná primárne iba na ženu. Dôvodom je opäť neschopnosť rozoznať a liečiť primárne príčiny neschopnosti otehotnieť a donosiť zdravé dieťa klinikami asistovanej reprodukcie. Navyše, na plodnosť a tehotenstvo vplýva aj celkový zdravotný stav partnerov, nie iba vajíčka a spermie.

Vplyv biologického veku na plodnosť

Významným faktorom, ovplyvňujúcim plodnosť žien aj mužov, je tiež biologický vek, ktorý je skutočným vekom ľudského tela. Ide o objektívny vek buniek, tkanív, orgánov, biologicky aktívnych molekúl a ďalších zložiek tela. Biologický vek je odlišný od chronologického veku, ktorý je určený dátumom narodenia a je možné ho znížiť. V Inštitúte zdravia sa pri prirodzenej liečbe neplodnosti zameriavame aj na dôležité znižovanie biologického veku partnerov.

V populácii koluje dlhodobo mylné presvedčenie, že plodnosť žien klesá po 30. - 40. roku života. V skutočnosti, najväčší vplyv na plodnosť má zdravie ženy aj muža, ktoré sa odráža aj na plodnosti a schopnosti udržať zdravé tehotenstvo a donosiť dieťa do termínu pôrodu. Veľa žien má pocit, že už nikdy nebudú môcť otehotnieť z dôvodu vyššieho veku. To nie je pravda. Pokiaľ sa plne zoptimalizuje zdravie ženy aj zdravie muža (ktorý rovnako biologicky starne a klesá kvalita jeho spermií), odstránia sa všetky príčiny, ktoré viedli k neplodnosti a zníži sa biologický vek, vedia partneri prirodzene splodiť dieťa a donosiť ho do termínu aj napriek vyššiemu veku.

Viac o biologickom veku sa dočítate v článku Biologický vek - skutočný vek ľudského tela.