Ľudský mikrobióm a zdravie

05.06.2023

Vedeli ste, že počet mikroorganizmov vo vašom tele je probližne rovnaký ako počet vašich vlastných buniek? Človek žije od nepamäti v symbióze s mikroorganizmami. Tieto mikroorganizmy sa stali vašou dôležitou súčasťou a významne ovplyvňujú vaše zdravie. Pokiaľ je váš mikrobióm v nerovnováhe (dysbióza), vaše telo je náchylnejšie na rozvoj ochorení.

Mikrobiómu sa netreba báť. Nie je tu na to, aby vám škodil. Práve naopak, váš mikrobióm vás chráni a pomáha vám udržiavať vás zdravých. Chráni vás pred vplyvom škodlivých patogénov a zvyšuje vašu imunitu. Vďaka tomu, že vo vašom tele prevládajú prospešné baktérie, sa hravo uchránite pred tými škodlivými, pretože prospešné baktérie majú nad nimi číselnú prevahu.



Koľko mikroorganizmov sa nachádza v tele?

Počet mikroorganizmov vo vašom tele je pribložne taký veľký ako počet vašich vlastných buniek. Bunky mikrobiómu sú omnoho menšie ako bunky ľudského tela, no hrajú vo vašom tele veľmi významnú úlohu a interagujú s celým vaším telom. V priebehu života sa na tele jedného človeka vystrieda množstvo mikróbov, zodpovedajúce váhe piatich afrických slonov.

Kde všade v tele sa nachádza mikrobióm?

Mikrobióm sa nenachádza iba v hrubom čreve - črevný mikrobióm. Ľudský mikrobióm sa nachádza aj v ďalších častiach tráviaceho systému (ústna dutina, tenké črevo), na slizniciach, na koži a vo vnútorných orgánoch. Obýva napríklad vagínu, močové cesty, dýchacie cesty a pľúca. 

Narušenie zdravia mikrobiómu a ochorenia

Životy vás a vášho mikrobiómu sú vzájomne prepojené. Narušenie zdravia ľudského mikrobiómu (dysbióza) je častou príčinou porúch trávenia, črevných ochorení, intolerancií, alergií, autoimunitných ochorení, metabolických a civilizačných ochorení (srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2.typu, onkologické ochorenia…), neurologických ochorení, kožných ochorení a obezity. Mikroorganizmy majú navyše vplyv nie len na telesné zdravie, ale aj na psychické zdravie - od úzkosti, depresie až po obsedantno-kompulzívnu chorobu a autizmus.

Prospešné verzus škodlivé mikroorganizmy

Zdravé mikroorganizmy vás udržujú v stave zdravia a ich prítomnosť vo vašom tele zabezpečuje, aby ste boli odolní voči ochoreniam. Prospešné mikroorganizmy teda podporujú vaše zdravie. Ak u človeka prevažujú škodlivé mikroorganizmy a/alebo je v tele nedostatok zdraviu prospešných mikroorganizmov (a u mnohých ľudí je to chronický stav) nastáva dysmikróbia. 

Prevaha škodlivých mikroorganizmov a/alebo nedostatok zdraviu prospešných mikroorganizmov sú spojené s nadmerným užívaním antibiotík (antibiotiká ničia zdravú mikroflóru tela), nezdravou stravou, užívaním alkoholu, fajčením, toxínmi, hormonálnou liečbou, syntetickými doplnkami výživy, nadmerným užívaním liekov, stresom a ďalšími vplyvmi. 

Ak v tele prevažujú škodlivé mikroorganizmy alebo sa v tele nachádza nedostatok zdraviu prospešných mikroorganizmov, odráža sa to na celkovom telesnom aj psychickom zdraví. To znamená, že dochádza k poklesu imunity a rozvoju akútnych a chronických ochorení. Zdravie mikrobiómu preto v tele zohráva veľmi významnú úlohu. Prospešnými mikroorganizmami sú napríklad laktobaciily a bifidobaktérie, ktoré možno doplniť užívaním probiotík.

Ako mať zdravý mikrobióm

Zdravie mikrobiómu zabezpečíte vyhýbaním sa všetkým nepriaznivým vplyvom, ktoré ničia zdravý mikrobióm a podporujú škodlivý mikrobióm. Je dôležité stravovať sa zdravo, pravidelne sa hýbať, vyhýbať sa stresu a udržiavať si celkový zdravý životný štýl. Vďaka tomu podporíte zdravie vášho mikrobiómu aj zdravie zvyšku vášho tela. Rovnako je dôležité vyhýbať sa nadmernému užívaniu liekov a antibiotík. V prípade nutnosti užívania antibiotík obnovíte zdravie črevného mikrobiómu probiotikami. Dodržiavaním týchto zásad si udržíte zdravý mikrobióm. 

Vhodné je zdravie prospešnej mikroflóry podporiť aj užívaním prirodzených probiotických a fermentovaných potravín: kefír, acidofilné mlieko, chlorella, jogurt, kyslá kapusta, bryndza, zrejúci syr, jablčný ocot. Okrem toho myslite aj na dostatočný pravidelný príjem vlákniny.

Zaujímavosť na záver:

Mikrobióm na nás vplýva do takej miery, že ovplyvňuje výber nášho partnera. Máme tendenciu vyberať si partnera, ktorý má odlišné zloženie mikrobiómu ako my, čo spôsobí, že naše mikrobiómy sa naším spolužitím zmiešajú, čím podporíme naše vlastné zdravie, imunitu a dlhovekosť a rovnako silnejšie zdravie a dlhší život našich potomkov.

MUDr. Veronika Babic - Mikrobióm ovplyvňuje aj výber nášho partnera